Španělština pro samouky

¡Hola! ¿Qué tal?

Espero que estéis bien ;)

Vítám všechny odvážlivce, kteří se chtějí naučit španělštinu sami a moc vám fandím!

Jazyk je to ve skrze jednoduchý, i když má také svoje zapeklitosti :) 

Určitě vám při učení bude velkou oporou láska ke španělštině a všemu španělskému. Znám to z vlastní zkušenosti. Pokaždé když si vybavím něco ze španělského světa, jako by ke mě připlula krásná energie slunce, moře a prázdninové atmosféry. A hned se mi vybaví i spousta dalších věcí a zážitků ze Španělska a cestování po Střední Americe. 

Jak jste na tom s motivací a láskou ke španělštině a co vám při učení může pomoct se dozvíte zde. Nejdůležitější je mluvit a nebát se chyb.

Na vlnu španělské pohody se také snadno a hravě dostane prostřednictvím hudby. Zkuste třeba písničku SOY YO od Bomba Estéreo nebo Poco loco z disneyovské super pohádky Coco.  Určitě vás nenechají v klidu a ještě se u toho můžete ledacos naučit! ;) 

Taky miluji tanec! Ten spontánní, intuitivní, kdy tělo tančí a duše zpívá :) ¿Y para qué bailo? Víte, o španělštinu které země se jedná?

Další z věcí, která nám určitě připomene Španělsko, je její famózní středomořská kuchyně. Já ji miluji, a vy? Už jste ochutnali gazpacho? Je tak snadné připravit si ho v horkém létě!

A protože nám teď začíná jaro, mám pro vás jednu ryze jarní spojovačku. Víte, jak se jmenují jednotlivé květiny? No me olvides není prosba zamilované slečny směrem ke svému mládenci :)


Další inspiraci a spoustu článků najdete také na blogu.

Pravidelnou porci španělštiny najdete na facebookové stránce Španělština pro život a nově i na Instagramu @spanelstina_pro_zivot.

A jak se vlastně učíte? Jaké aplikace používáte? Oblíbili jste si podcasty? Máte rádi videa na youtube? Já mám oblíbený quizlet. Je zdarma a můžu si tam psát slovíčka, která se chci naučit a pak se k nim vracet a učit se je zábavnou formou.

Je vaše španělština už na vyšším levlu a rádi byste ji ještě "vyšperkovali"? :) Zkuste palabras acortadas! Nebo palabras compuestas...

Cestujete rádi?

Tak ze všeho nejdřív vyzkoušejte cestovatelskou hru Cesta hispánským světem! 

Cestovatelka Lucie vyráží do slunného Španělska, kde už teď kvetou mandloně a ulice Valencie jsou plné klementinek. Hmm. Postupně navštíví různé země, kde se mluví či mluvilo španělsky. Víte, že kdysi byly i Filipíny španělské? Dnes už se tam ale španělsky nedomluvíte. No, to jsem vám asi něco prozradila, ale nevadí, ve hře vás čekají další zajímavé úkoly související se španělským jazykem. Máte možnost vyzkoušet si, co všechno už umíte, a objevit mnoho nového. Vydáte se na cestu s námi? 

Láká vás dovolená ve španělsky mluvících zemích, ale při pohledu na obrázek a představě trávení dovolené jako dvojice nahoře jste se otřásli? 

Dovolená vám může přinést mnohem víc, když jste otevřeni novým věcem a máte chuť objevovat. Určitě to znáte. Cestování hromadnou dopravou spolu s místními, poznávání nových lidí, povídání si o jejich kultuře, zvycích a jak žijí. Taky je praktické domluvit se při nakupování místního ovoce a zeleniny na tržšti nebo si umět objednat lahodný drink v baru. Umět si vybrat z jídelního lístku a nemuset se rozhodovat podle toho, kam zapíchnete prst. I když i to může být dobrodružství! :) Už jste to někdy zkusili? A co vám přinesli? Pochutnali jste si? No taky je dobré neztratit se na letišti a dojít ke gatu včas. Či vyřešit případný problém s ubytováním nebo se zeptat někoho na cestu. Umět jazyk, alespoň jeho základy, vám nesmírně pomůže být svobodnější a dovolenou si mnohem více užít. Všechna tato témata najdete v Průvodci španělštinou na dovolenou , kterého jsem loni dokončila. Více se o něm dozvíte tady a tady můžete zároveň ochutnat i jednotlivé lekce. Jeho základní verzi (bez klíče) můžete získat za vaši zpětnou vazbu. Hodí se tedy spíše pro ty, kteří se chtějí už jen procvičovat zábavnou formou a správné odpovědi si umí najít sami. Pokud o něj máte zájem, stačí vyplnit následující krátký dotazník.

Máte rádi přírodu a putování s batůžkem? Rádi poznáváte nové lidi a zároveň byste rádi poznali i sebe? Vydejte se na Svatojakubskou cestu! Já ji zčásti prošla v roce 2017 a zkombinovala ji s prací pro ekologický hostel El Beso. Moc doporučuji! Vydat se na cestu i hostel. 

Láká vás Latinská Amerika?

Jak dobře znáte země Latinské Ameriky?

Do které hispánské země se chystáte?

Mou zkušenost z cest po Kostarice a o tom, že všechno zlé je k něčemu dobré si můžete přečíst zde. Možná vás to povzbudí, že se není čeho bát a můžete v klidu odcestovat :)

Mohl by se vám také líbit minikurz Španělština na dovolenou, který kombinuje samostudium s online lekcemi ve skupině, kde si můžete naučené hned procvičovat a sdílet. Skupinky jsou malé, aby měl každý dostatek prostoru zeptat se, na co potřebuje. Minikurzy začínají v únoru a říjnu, aby se kurzy stihly dokončit před vaší cestou do Latinské Ameriky. Kdy je nejlepší navštívit oblíbené země Jižní Ameriky? 

Další inspirace

Llevo pensando unos días que voy a poner en mi página para el Día Internacional de la Mujer. Me gustaría poner algo interesante y amable pero no tuve ninguna idea así que me puse a navegar por internet. Y encontré muchos artículos sobre las protestas de mujeres sobre todo de América Latina, parecían como lucha y todos fueron del año...

Ahoj, dnes mám pro Vás pár jarních květin, které už sluneční paprsky začínají vytahovat ze země. Začíná jich být plná louka, zahrada i les. Jsou rozmanité a krásně barevné. A je jich hojnost všude. Je to krásná změna po nebarevné zimě :)

Šťastnou cestu ;)