Jak se rychle a efektivně naučit cizí jazyk

20.01.2024

Chcete už na jazyky konečně vyzrát? Naučit se je jednou pro vždy a nezapomenout? Chcete se učit tak, aby vás to bavilo a mělo smysl?

Nemám pro vás žádnou zázračnou pilulku ani metodu, díky které vám vše do hlavy naskáče samo, ale mám pár tipů, jak si učení zpříjemnit a také pár aktivit, které k tomu můžete využít. Inspirací pro tento článek mi byl časopis Nový prostor, který se zabýval právě tímto tématem.

1. Motivace k učení

Je podle mě ze všeho nejdůležitější. Než se do učení španělštiny či něčeho jiného pustíte, zeptejte se upřímně sami sebe, proč se chcete danou věc naučit. Čím silnější motivace, tím vám to půjde snáz a lépe. Motivace je takový vítr do plachet a motor, který vás poveze dál :) Tady je dobré udělat si takový vlastní "vision board" a dát si ho na místo, kde ho můžete často vídat a kde vám bude připomínat, že vaše učení má smysl, až se vám třeba někdy nebude chtít. Jak postupovat si ukážeme už brzy v novém videu.

2. Najděte si kurz i učitele, který vám sedí

Pokud se do toho rozhodnete opravdu jít, bude se vám hodit podpora a rádce na cestě. Je to někdo zkušený, kdo už ví, jak na to, umí vám pomoct, a tím vám zjednoduší vaši cestu. Zná různé postupy, aplikace i způsoby, jak se učit. Vy víte, jaký způsob učení vám nejvíce vyhovuje? A jaké jsou možnosti? Inspiraci a různé techniky najdete v dalším článku už brzy. Tady bych ještě chtěla zmínit, že je důležité vybrat si nejen kurz, který vám bude sedět, ale i svého průvodce jazykem. Strávíte spolu celkem dost času a je fajn trávit ho s někým, kdo má podobný náhled na svět jako vy.

3. Sledujte cizojazyčné filmy a seriály a poslouchejte písně

Tohle je určitě skvělý nápad. Máte tak možnost naučit se obraty, které se používají v běžném každodenním životě. Něco se naučíte z kontextu, nicméně je určitě dobré a také nezbytné, pokud se chcete nová slovíčka opravdu naučit a zapamatovat si je, věnovat tomu trochu času i poté. To znamená, zapsat si je do sešitu či třeba aplikace quizlet - jak ho používat se dozvíte třeba tady - a opakovaně se k nim vracet. Čím častěji, tím lépe. Na to jsou ideální písničky - pokud máte nějakou oblíbenou a posloucháte ji často, s každým poslechem se přirozeně a snadno učíte. Jak celý proces funguje i pár písní najdete na youtube v kanále Španělština pro život.

4. Mluvte, mluvte, mluvte

Ano, to je velmi důležité. Neučíte se jazyk, abyste ho uměli, ale abyste se domluvili a cestou se chybám nevyhnete. Nebo je snad něco, co vám šlo hned na první dobrou a nemuseli jste se to učit? S jazykem je to stejné a chyb není třeba se bát, zbytečně by vás ten strach brzdil. Chyby vám naopak mohou pomoct, díky nim se zlepšujete. Více o tom, jak se nebát chyb najdete v článku zde. A vůbec, není třeba umět vše bez chyby, důležité je umět také improvizovat a hlavně, pokud se snažíme mluvit jazykem dané země, kde se nacházíme, je to ve většině případů přijímáno s otevřenou náručí. Důležité je rozumět si a chtít se domluvit, to jde pak všechno :) 

5. Vyjeďte do zahraničí

Skvělý nápad, leč někdy těžko realizovatelný. Pokud máte možnost vyjet do zahraničí, ať už pracovně nebo díky škole a láká vás to, určitě neváhejte. Já váhala a nikam jsem během studií ani po škole nevyjela, ale nakonec jsem měla to štěstí, že Španělsko tak trochu přijelo za mnou :) Ať už díky různým španělským firmám, pro které jsem pracovala, tak hlavně díky svému bývalému příteli se španělština stala mou součástí mého každodenního života. Skvělý nápad je také mít španělsky hovořící kamarády a být součástí téhle komunity.

6. Nevyhoďte znalosti z okna

Už jste se něco naučili? Úžasné, teď už to jen neztratit :) A k tomu vám dopomůže právě to opakování. Ať už prostřednictvím poslechu písní, aktivního sledování filmů a seriálů, vyhledávání věcí, které vás zajímají ve španělštině, poslechem podcastů či audioknih, povídáním s přáteli či konverzačními kurzy zabývající se tématy, které vás baví. Víte, že se dá konverzovat i v kavárně? :)

Tak a tohle je pro tentokrát všechno, už víte, do čeho se pustíte? A pustíte se do toho? Jakou máte motivaci?