Co takhle dát si maté?
V prodejně Oxalisu mě nedávno při výběru čajů na začínající chladné období zaujal Šamanův oheň. Jedná se o maté s dalšími bylinkami a prodejce říkal, že ho v poslední době pije místo kávy. Jelikož kávu nepiju moc často, a když už tak jen opravdu tu nejlepší, rozhodla jsem se tuto variantu prozkoumat a zde je, co jsem zjistila:
Maté nebo také Yerba Maté je národní nápoj Argentiny, ale pije se také v Chile, Brazílii, Uruguayi a Paraguayi. Jako Češi chodí na pivo, los argentinos chodí na maté. Běžné pozvání by mohlo znít asi takto:
- ¿Alguien para unos mates?
- Che, ¿Salen unos mates?
- ¿Tomamos unos mates?
Místo toho mates by tam mohla být ještě spousta dalších názvů, kterými milovníci maté tento nápoj nazývají. Jen tak pro představu připojuji obrázek, kolik různých slov pro maté mají.
A co vlastně to maté je a co je na něm tak zajímavého?
K přípravě maté slouží listy a stonky cesmíny paraguayské, což je asi 15 metrů vysoký strom. Maté se suší a někdy také praží. Obsahuje kofein a také teofylin a teobromin, které účinky kofeinu ještě podporují. Kofein je však uvolňován postupně - na rozdíl od kávy - a proto chrání naše srdce a nezpůsobuje nespavost, je však ideální pro ranní probuzení. Neobsahuje ani tolik kyselin jako káva, a proto nedráždí žaludek. Obsahuje různé vitamíny (např. A, B a E), antioxidanty a minerály (např. hořčík, vápník, draslík a železo). Pití maté podporuje funkci ledvin i imunitní systém, povzbuzuje tělo a mysl a někdy se uvádí, že působí i jako afrodiziakum. Ve srovnání s kávou obsahuje trochu méně kofeinu (40 mg oproti 60 mg). Dříve se mu říkalo matein, ale později se zjistilo, že je to zcela totožná látka s kofeinem.
Jak se maté připravuje?
Maté se pije z kalabasy - calabaza - což je vydlabaná tykev, která by před prvním podáváním nápoje měla projít rituálem currado. Je krátký a jednoduchý, a tak si ho každý dělá sám. Poté už stačí kalabasu naplnit někdy až do dvou třetin maté, zalít horkou, cca 80°C vodou, nechat maté usadit, vložit bombillu - kovovou tyčinku - a pít. Dá se udělat několik výluhů a latinos dokáží přilévat horkou vodu a srkat ho klidně celý den. Pijí ho za tepla i za studena a míchají ho i s limonádou nebo džusem. Zajímavé je, že v restauracích ani obchodech ho moc neuvidíte, ale třeba i na benzince je k dispozici horká voda, abyste si své maté zalili. Maté se zkrátka nepije jen tak, s maté máte vztah :)
A co vy? Vyzkoušíte ho také?
Já jsem ráda, že jsem ho objevila namíchané v prohřívací směsi, která mi chutná a myslím si, že je ideálním nápojem do nadcházejících chladných dní.
Zde najdete kompletní video návod, jak maté připravit: