České "Camino"

10.02.2021

Zdroj: cestaceskem.cz

Možná jste to už také slyšeli. V Česku vznikla nová turistická trasa vedoucí napříč celou republikou. Vznikla propojením dílčích turistických tras a vede především přes hory a neobydlená místa, neboť skupina nadšenců, která ji vytvořila miluje divokou přírodu. 

Naproti tomu na Svatojakubské pouti vedoucí do španělského Santiaga de Compostela navštívíte i města s historickými památkami a malebné vesničky. Podle toho, kolik času chcete své pouti věnovat, si můžete vybrat z dvanácti základních tras. Ta klasická vede ze St. Jean ve Francii a měří 790 km. Pokud byste chtěli ujít 1000 km, vydejte se do Santiaga z Paříže nebo Sevilly. Krásná je také portugalská trasa vedoucí hojně kolem moře. Cestou se můžete ubytovat  v různých hostelech (hostales) nebo v municipales (obecní ubytovny), které bývají většinou levnější, zato dříve plné. 

Poutník na cestě s typickými atributy svatojakubské poutě - mušlí, holí a sombrérem

I na české cestě se můžete ubytovat v různých chatách, bivakovat, případně přespat ve stanu či pod širákem. Celá trasa z nejvýchodnějšího bodu České republiky až na nejzápadnější západ měří 1000 km. Pokud máte dostatek času, můžete ji projít na jeden zátah anebo si ji rozdělit do několika etap či víkendů. Je moc krásně členěná. Doporučuji si na ni dát na každou etapu alespoň týden času, abyste si té krásy přírody, ticha a odpočinku užili. Více informací o české cestě najdete na stránkách cestaceskem.cz. Pokud Vás láká pravá nefalšovaná pouť k hrobu svatého Jakuba a třeba i dál, mám pro Vás ebook ke stažení, se svými zápisky z cesty. Napsat si o něj můžete zde.