Čas uctít své předky

22.10.2021

Querida tUsted: 

blíží se nám čas dušiček, se acerca el Día de los Muertos, a já přemýšlím, co to pro mě znamená, qué significa para mí

Mám ráda podzimní dekorace, me gustan las decoraciones de otoňo, sin embargo, nicméně, nemám potřebu si vydlabat dýni, ačkoli jsou všude kolem a světlo svíčky, la luz de la vela, mám ráda. Z dýně si radši udělám výbornou polévku, voy a preparar una sopa riquísima, a svíčku si zapálím před domem, aby krásně osvětlovala vstup, para que ilumine la entrada de la casa. Haloween škrtám jednoduše také z důvodu, že se jedná o americký svátek, por el motivo de que se trata de una fiesta americana.

Pak tady máme Samhain, pohanský svátek, una fiesta pagana, a četla jsem dokonce, že pochází od Keltů. To je mi sympatické, eso me gusta. Má to dlouhou tradici a pochází z dob, kdy lidé byli ještě více ve spojení s přírodou, con la naturaleza, více s ní spolupracovali a vážili si ji i jejích darů. Pokud bychom přeložili samotné slovo Samhain, znamená to konec léta, significa "el fin de verano." Je to čas hojnosti a sklizně plodů, temporada de abundancia y cosecha de los frutos. Ať už se jedná o plody na zahrádce či naší jiné práce, ya sean los frutos de la huerta o de nuestro otro trabajo. Brzy přijde zima a je čas odpočívat a poděkovat za vše, čeho se nám letos dostalo, es la hora de descansar y agradecer todo lo que hemos obtenido este aňo. Takže ano, Samhain je mi blízký. Ve španělštině se tento svátek, vlastně předvečer dušiček, nazývá Víspera de Todos los Santos

V Mexiku se slaví mohutně, se cellebra mucho, asi nejvíce z celé Latinské Ameriky a jmenuje se Día de los Muertos. Se hacen rituales, la gente disfrazada sale a la calle, se burla de la muerte, honra a sus difuntos y prende velas para marcar el camino a los espíritus. Že nevíte, co to znamená? Chcete vědět víc? I o tom se budeme bavit již ve středu 3.11. na další lekci podzimní konverzace. :)

Uvidíme se tam?

Pokud tě to láká, nezapomeň se přihlásit zde.