Učební systém

12.11.2021

Dnes mě velmi zaujalo video týkající se změny systému učení našich dětí. Je moc krásné a týká se něčeho velmi zásadního - výchovy budoucí generace, která bude po nás i pro nás tvořit náš svět. 

S odstupem času vidím, že spoustu věcí, které jsme se učili ve škole, jsem pro svůj život opravdu nepotřebovala. Učit se kvanta věcí nazpaměť nemá podle mě v dnešní době internetu smysl. Jsme zaplaveni informacemi a kdykoli si můžeme vyhledat téměř vše, co potřebujeme. Je pro mě mnohem důležitější umět se v těch informacích zorientovat, vybrat si ty relevantní a umět si udělat svůj vlastní názor.

Také za léta používání španělského jazyka jsem zjistila, že některé věci téměř nepotřebuji, a to jsem jazyk používala nejen v běžném životě, ale i ve firmách. Je fajn o nich vědět a mít povědomí a to pro běžné využití jazyka stačí. Není třeba bazírovat na stoprocentní správnosti, důležitější je mít odvahu mluvit i dělat chyby a učit se říct to, co říct chceme a potřebujeme. Například minulé časy. Jsou některá pravidla, která platí, a ta by se měla dodržovat. Pak je ale spousta situací, kde jsem v reálu slyšela, že Španělé mluví úplně jinak. Jeden použije imperfecto, druhý perfecto simple. Je fajn ty rozdíly znát, ale není třeba se v tom snažit o dokonalost. I Španělé to kolikrát používají různě. Záleží na pohledu mluvčího, na tom, co chceme vyjádřit. Zároveň nám pravidla a struktura dávají řád a ulehčují nám praktické použití slov, která jsme se naučili.

Na mých hodinách se snažím, aby byly především praktické a použitelné. Proto potřebuji znát váš názor. A také uzpůsobuji lekce tomu, jak vám to jde a co vás zajímá. Jasně, ne vždy to jde. Některými tématy je zkrátka třeba projít a naučit se je, abychom mohli dál. Také se snažím, aby nás lekce bavily. Mě při tvoření a vás při učení. Pokud je vám toto sympatické, ráda se s vámi uvidím na lekci zdarma, kde si můžeme popovídat o tom, co od španělštiny očekáváte a co byste potřebovali. Objednat si ji, můžete zde