Hromnice podob více**

03.02.2021

Před pár dny jsme viděli úžasný a hlavně vtipný film Na Hromnice o den více, jehož hlavním hrdinou je Bill Murray. Su protagonista es Bill Murray. Film už je to docela starý, nicméně, mě inspiroval k tomu, abych se podívala, co to ty Hromnice vlastně jsou. Me inspiró a ver qué es la Candelaria. No a zjistila jsem, že Hromnice mají ve světě mnoho podob! 

Tak třeba ve Spojených státech, en los Estados Unidos, se celebra Día de la Marmota čili den sviště. Přesně tak, jak to bylo ve filmu. Dříve se věřilo, že je to čas, kdy svišti vylézají ze svých zimních skrýší a pokud uvidí svůj stín (je tedy slunečno/ está soleado), vrátí se zpátky do své nory a zima ještě pár týdnů potrvá. Pokud svůj stín neuvidí (je zataženo/ está nublado), vyleze ven a zima končí. S tím souvisí také rčení - si la Candelaria llora, el invierno está fuera; si la Candelaria ríe, el invierno está vivo.  Což bychom mohli volně přeložit jako, pokud prší, zima je pryč, pokud je slunečno, zima stále ještě žije.

Oso despierto vyhřívající se v prvních paprscích slunce

V některých horských oblastech Španělska se dodnes slaví podobný svátek. Se celebra una festividad parecida. Jeho původ vznikl z přesvědčení, že právě na Hromnice se medvědi probouzejí ze zimního spánku a kouknou na nebe. Los osos se despiertan de la hibernación y miran al cielo. Si hay luna llena vuelven a su cueva y duermen más. Pokud je úplněk, vrátí se do nory a spí dál. El invierno va a seguir. Zima bude pokračovat. Si hay luna nueva, sale de su osera porque sabe que el invierno ya se ha acabado. Pokud je nov, vyleze ze svého doupěte, neboť ví, že zima už skončila. Později medvěda nahradil převlečený muž, který chodí po vesnici, aby všichni viděli, že už je medvěd vzhůru a zima končí. A právě tohle bylo původem karnevalů, kdy se lidé různě převlékají, tančí a veselí se. La gente se disfrasa, baila y se divierte.

Oslava Panny Marie de la Candelaria v Peru

Na druhé straně zeměkoule, v Latinské Americe, jsou Hromnice svátkem spíše religiózním. Oslavují Pannu Marii - Virgen de la Candelaria. Největší oslava se koná v Peru ve městě Puno. Trvá dva týdny. Dura dos semanas y es una fiesta grande. O tom, že festival je velmi významný svědčí i to, že je součástí kulturního dědictví UNESCO. El festival está inscrito en la Lista de Patrimonio Cultural de la Humanidad. Velký karneval se koná také v Bolivii ve městě Oruro. Měsíc únor je obdobím karnevalů. El mes de febrero es tiempo de carnavales.

Jedna z krásných masek festivalu v Oruru, Bolívie

U nás je toto období obdobím masopustu, který začíná už po Třech králích a trvá až do Velikonoc. Empieza después de los Reyes Magos y dura hasta las Pascuas. Dříve pohané slavili Imbolc - svátek světla. Fiesta de la Luz. Jeho symboly jsou první květiny a bílé svíce. Patronkou je bohyně Brigit.

Keltská bohyně Brigit

A jak Hromnice slavíte vy? :)